Świętujemy w piątunio!

7 lutego 2020 przypada 130. rocznica urodzin bundowskiego przywódcy Wiktora Altera. Bund stanowił nie tylko partię polityczną, ale także ruch społeczny. Aby przypomnieć dzieło żydowskich lewicowców, zapraszamy na pokaz filmu „Mir Kumen On” (Polska, 1936, 60 min.) w reżyserii Aleksandra Forda.
O filmie: Warszawa, lata 30. XX wieku. Życie biedoty żydowskiej w czynszowych kamienicach, w wilgotnych suterenach i praca mieszkających tam ludzi, to codzienność obserwowana oczami żydowskich dzieci. Stan zdrowia żydowskich robotników jest bardzo zły. Gruźlica, nazywana chorobą biedoty, dotyka wiele dzieci. Część z nich trafia do żydowskiego sanatorium im. Medema w Miedzeszynie pod Warszawą. W ośrodku otrzymują jedzenie i czyste ubrania oraz uczą się wspólnego życia opartego na wypracowanych przez wychowawców nowoczesnych zasadach. Każdego dnia pomagają prowadzić gospodarstwo przy ośrodku, które zapewnia instytucji samowystarczalność. Wychowankowie uczestniczą w gimnastyce, zajęciach edukacyjnych i artystycznych. Do ośrodka trafiają także dzieci strajkujących polskich górników z Zagłębia.
Projekcja filmu możliwa jest dzięki uprzejmości Centrum Medema w Paryżu: https://www.facebook.com/centremedem.arbeterring/
_____

Wiktor Alter był jednym z liderów przedwojennej lewicy, idolem młodych żydowskich socjalistów i bohaterem warszawskiego proletariatu. Zaangażowany w życie społeczne na wielu poziomach:
– lider partyjny
– członek władz Gminy Żydowskiej
– publicysta prasy socjalistycznej
– przywódca związkowy
– radny Warszawy

Więcej o Wiktorze Alterze: https://sztetl.org.pl/pl/biogramy/2027-alter-wiktor
Świetlicę otwieramy o 19 , start filmu o 20. Zapraszamy!