‼️Wezwanie do solidarności w związku z planowanym zakończeniem programu „ESTIA” – Emergency Support to Integration and Accommodation w Grecji.

Kiedy do Grecji w latach 2015-2016 przybyło ponad milion osób m.in z Syrii, Iraku i wdrożono program hot spot, ale równoczesnie UNHCR utworzył program mieszkaniowy. Program działał w głównej mierze na kontynencie, ponieważ w 2016 roku po zamknięciu tzw. szlaku bałkańskiego wiele osoób zdecydowało się pozostać w Grecji i zaistniała pilna kwestia mieszkaniowa. Program mieszkaniowy oraz program finansowy był postrzegany jako pozytywny i bardzo potrzebny oraz pomógł w integracji ze społecznością lokalną. Przede wszystkim chronił ludzi przed koniecznością przebywania w obozach. W miarę upływu czasu rękę na programie położył grecki Departament Ministerstwa Imigracji i Azylu. Nastąpiło to pod koniec 2020 roku i od tej pory rozpoczęły się problemy z realizacją nieźle rokującego programu. Od tego czasu liczba dostępnych miejsc w mieszkaniach wyraźnie spadła i pojawiły się kłopoty finansowe dostawców usług oraz realizatorów. Wiele współpracujących w programie organizacji odeszło bądź zostały do tego zmuszone. Grecki rząd, który nie ukrywa już że stosuje politykę odpychania i znięchęcania wobec osób, które ewentualnie mają w planach migrację w kierunku tego kraju zatwierdzał głównie organizacje, które nie krytykowały ani nie podważały w żaden sposób działania Departamentu.

Jako kolektyw ADA Puławska stanowczo wspieramy osoby migrujące w ich dążeniu do samostanowienia, gdzie chcą żyć i mieszkać! Nie zgadzamy się na segregowanie ludzi na tych legalnych i nielegalnych, przyjmowanych z otwartością, gdy inni giną w obozach dla uchodźców lub polskich lasach – jak przy granicy z Białorusią.

Wspieramy kolektyw No Borders Team w wezwaniu do okazania solidarności z osobami więzionymi w tzw. ośrodkach dla uchodźców, które w rzeczywistości są tragicznymi więzieniami.

NOBORDERS! #NONATIONS!

Więcej informacji na blogu NBT