„Instrument” to film dokumentalny autorstwa Jema Cohena, opowiadający o zespole FUGAZI. Znajomość Cohena z członkiem zespołu – Ianem MacKaye – sięga lat siedemdziesiątych, kiedy to dwaj mężczyźni poznali się w jednym z waszyngtońskich liceów. Tytuł filmu nawiązuje do utworu Fugazi o tej samej nazwie, pochodzącego z wydanego w 1993 roku albumu „In on the Kill Taker”.

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=p6DnzPyDkM0

Film był montowany przez pięć lat zarówno przez Cohena, jak i członków zespołu. Nagrania kręcono w latach 1987-1998 na taśmach super 8, 16mm oraz magnetycznej. Składają się na niego głównie nagrania z koncertów, prób, tras koncertowych oraz praca w studio nad Red Medicine – płyty z 1995r.
Film nakreśla sylwetki fanów oraz prezentuje wywiady z nimi zarejestrowane podczas licznych koncertów Fugazi w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat. Ścieżkę dźwiękową wydano wraz z filmem. Składa się ona głównie z kompozycji instrumentalnych oraz niewydanych utworów (wliczając w to wiele demówek z „End Hits”, albumu, który wyszedł po krążku z soundtrackiem).

Kiedy zapytano go o cel kręcenia „Instrumentu”, Cohen odpowiedział:

„Miałem wrażenie, że wielu ludzi do tego zespołu nie dotarło, lub też mieli pewne błędne wrażenia odnośnie do tego, czym ten zespół jest. W pewnym stopniu chciałem się z tymi problemami zmierzyć. Przede wszystkim jednak, chciałem uwiecznić na taśmie proces tworzenia muzyki oraz stworzyć film, który odbierany byłby w taki sam sposób jak muzyka, a muzyka byłaby nieodłączną częścią filmu”.

Zapraszamy!

Więcej informacji/ More info https://www.facebook.com/events/318323351881629/